Međunarodna Saradnja
Montecargo je član sljedećih međunarodnih organizacija značajnih za razvoj željezničkog tržišta i regulative, a to su CER-Community of European Railways and infrastructure / Zajednica evropskih željeznica i upravljača infrastrukturom, UIC – International Union of Railways / Međunarodna unija Željeznica / i CIT – International rail Transport Committee / Međunarodni željeznički transportni odbor / i FTE – Forum Train Europe.
Država Crna Gora je članica međunarodne organizacije OTIF – Međuvladina organizacija za međunarodne prevoze željeznicom.
Međunarodnim željezničkim prevozom upravlja nekoliko međunarodnih konvencija i unutar EU propisi EU i directive.
CER – je međunarodna organizacija koj apostoji već 25 godina i prepoznata kao glas evropskih željeznica u ovom konkurentskom okruženju. Okuplja više od 80 željezničkih preduzeća i upravljača infratsrukturom i kompanija koje imaju na lizing vozila. Članice CER-a predstavljaju 75 % ukupne dužine željezničke mreže. Čine je članice EU, Norveška, Švajcarska, zemlje kandidati za članstvo u EU kao Makedonija, Crna Gora, Srbija i Turska, kao i zemlje zapadnog Balkana.
Sjedište je u Briselu, zastupa interese Evropskog Parlamenta, Evropske Komisije i Savjeta ministara, kao i kod drugih kreatora politike transporta, kako bi doprinio unapredjenju poslovnih mogućnosti za evropska željeznička preduzeća i upravljače infratsrukturom.
UIC – je međunarodna unija željeznica koja broji 197 članica sa 5 kontinenata od čega 82 aktivna člana /ukčjučujući željeznice iz Evrope, Rusije, Bliskog istoka, sjevera Afrike, Južne Afrike, Indije, Pakistana, Kine, Japana, Koreje , Kazahstana i kompanije koje posluju širom svijeta. Ima 80 pridruženih članova među kojima je i Montecargo.
Misija UIC-a je promovisanje željezničkog saobraćaja na svjetskom nivou i stvarati odgovore na izazove mobilnosti i održivog razvoja. Glavni cilj UIC-a se odnosi na olakašavajunje razmjene iskustava stečenih u praksi izmedju članova, davanje podrške članicama u njihovim naporima da razviju nove poslovne oblasti i aktivnosti, predlaganje novih načina za poboljšanje tehničkih i ekoloških performansi, promovišanje interoperabilnosti, uvođenje novih standarda za željeznice. Glavni zadatak je usklađivanje i poboljšanje uslova za željezničke konstrukcije i operacije.
CIT – je međunarodni željeznički transportni komitet, kojeg čini oko 200 članova , i to željezničkih preduzeća i brodarskih kompanija koji pružaju usluge međunarodnog putničkog i teretnog saobraćaja. 130 članova je aktivnih, a 80 je pridruženih članova. Sjedište je u Bernu. CIT pomaže željezničkim preduzećima da implementiraju međunarodneo pravo koje se odnosi na željeznički saobraćaj. Da bi se to postiglo CIT sastavlja i objavljuje publikacije i dokumenta za opštenamjenski međunarodni željeznički saobraćaj, standardizaciju ugovora za regulisanje odnosa između kupaca, prevoznika i upravljača infrastrukturom.
OTIF je udruženje država članica koje primjenjuju većinu dodataka dokumenta COTIF – Konvencije o međunarodnim željezničkim prevozima, a to su CIM, CIV, RID, CUV, CUI, APTU i ATMF, jedinstvenih pravila.
Cilj OTIF-a je uspostavljanje jednoobraznog pravnog sistema za prevoz željeznicom i to u oblastima:
- Ugovor o prevozu putnika, robe u direktnim međunarodnom prevozu
- Ugovor o upotrebi kola kao prevoznog sredstva u međunarodnom željezničkom prevozu
- Ugovor o korišćenju infrastructure u međunarodnom željezničkom saobraćajau
- Prevoz opasnih materija u međunarodnom željezničkom prevozu
Zatim doprinosi što bržem otklanjanju prepreka na graničnim prelazima, doprinosi interoperabilnosti i harmonizaciji tehnike u oblasti željezničkog saobraćaja, vrijednovanju tehničke specifikacije i prihvatanje jedinstvenih tehničkih propisa i utvrđivanje jedinstvenih postupaka za tehnički prijem željezničkih vozila i drugih sredstava za upotrebu u međunarodnom željezničkom saobraćaju.
FTE – Forum Train Europe je evropsko udruženje željezničkih preduzeća i uslužnih kompanija sa sjedištem u Bernu /Švajcarska/. Kao koordinaciono tijelo za željeznička preduzeća, FTE promoviše prekograničnu korodinaciju između žljezničkih preduzeća. Suštinski FTE doprinosi promovisanju interoperabilnosti evropskih željezničkih usluga. Pomaže svojim članovima da usklade potrebe pri izradi reda vožnje, i sinhronizuju međusobno potrebe za trasama vozova.
Organizuje održavanje međunarodnih konferencija na kojoj se vrši usaglašavanje i harmonizacija potreba pri planiranju trasa vozova u putničkom i teretnom saobraćaju. Pomaže željezničkim preduzećima da budu tržišno orijentisana i profitabilna preduzeća.
Aktivno predstavljaju operativne i strateške interese svojih članova u saradnji sa upravlkačima infrastrukture, pan – evropskim organizacijama i međunarodnim organima.
Blisko saradjuju sa međunarodnim organizacijama CER-om, CIT-om, OSShD/OSJD, RNE–om i UIC-om.